To była niezwykła impreza w stylu „zero waste”. 30 listopada pałacu Potockich zapełnił się ubraniami, ale w szczytnym celu.
Jednym z elementów akcji Uwolnij szafę! był szafing, pierwsza taka wymiana i sprzedaż używanych ubrań w Międzyrzecu Podlaskim, spotkanie z projektantką i stylistką Aleksandra Majczyną. – Przejrzyjmy swoją szafę, uporządkujmy ją, pozbądźmy się tego, w czym już nie chodzimy albo nadajmy ubraniom nowe życie. Zastanówmy się też, czy na pewno potrzebujemy kolejnej sukienki czy pary butów. To nie wymaga wiele wysiłku – zachęcała podczas spotkania Ola, która zajęła się także niezwykłą metamorfozą inspirowaną surrealistyczną meksykańską malarką Fridą Kahlo. Efekt pracy jej, fryzjerki Moniki Szczypińskiej i makijażystki Eweliny Bujek zaskoczyły wszystkich. Chodziło o to, aby pokazać piękno kobiet w niecodziennym wydaniu, pełne koloru, wzoru i z meksykańskim temperamentem. Wszystko to uwieczniał zaproszony do współpracy fotograf Michał Sierpień. Ogromną popularnością cieszyły się też warsztaty szycia ekotoreb, które przygotowała Aleksandra Panasuk – „Spódniczanka”.
Miastu zależało na tym, aby zaktywizować mieszkańców do działań na rzec ochrony środowiska oraz nawiązać z nimi współpracę do dalszych działań. Dlatego między innymi szafing został zgłoszony do ogólnopolskiej akcji Masz głos.
Podczas spotkania zebrano 3047,60 zł, które trafiły na leczenie i rehabilitację Magdaleny Siłuszyk. To nie wszystko. Setki ubrań, które przynieśli mieszkańcy do oddania zostało wysłane na akcję Ubrania do oddania. Dzięki temu wsparcie finansowe otrzyma Podkarpackie hospicjum dla dzieci.
To nie pierwsza tego typu akcja. Kolejnej o tematyce recyklingowej mieszkańcy mogą spodziewać się wiosną.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji, a w szczególności:
Aleksandrze Majczynie, Aleksandrze Panasiuk, Karolinie Panasiuk, Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju wsi Jelnica, Justynie Tusz, Barbarze Kurowskiej, Małgorzacie Krupskiej - właścicielce Gabinetu Kosmetyki Profesjonalnej „Kobieteria”, Beacie Chruściel - właścicielce Kwiaciarni „Magnolia”, Milenie Rzewuskiej, Agnieszce Soczewce – Kowalskiej, Michałowi Sierpniowi, Ewelinie Bujek, Monice Szczypińskiej – Salon Fryzjerski „Hair-Art” oraz Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych.
Co to jest „zero waste”?
To filozofia, która składa się z pięciu głównych założeń tzw. 5R, czyli: refuse - odmawiaj, reduce - redukuj, reuse - użyj ponownie, recycle – przetwarzaj oraz rot – kompostuj. Aby żyć zgodnie z zasadami „zero waste” należy więc odmawiać kupowania produktów zbędnych, generujących śmieci; ograniczać przedmioty do absolutnego minimum; inwestować w artykuły wielokrotnego użytku; przerabiać i zmieniać zastosowanie rzeczy, których nie jesteśmy w stanie użyć w pierwotnej formie oraz starać się nabywać towary łatwo ulegające rozkładowi lub nadające się do kompostowania.