Do Międzyrzeca Podlaskiego przybyła ponad setka uczestników Rajdu Odkrywców. To jedna z największych cyklicznych harcerskich imprez turystycznych w Polsce. Co roku gromadzi około 1000 uczestników w wieku od 7 do 24 lat, z całego kraju, a także z zagranicy.
Rajd tworzy 9 tras wędrujących po Podlasiu, Lubelszczyźnie i Mazowszu. Tematem tegorocznej wyprawy w dniach 2-8 lipca jest wojna polsko - bolszewicka. Wszystkie trasy spotykają się w Łukowie. Trasa II ma swój początek w Międzyrzecu Podlaskim. Harcerze ZHP na tej trasie będą szukać śladów bitew stoczonych przez nieugiętego majora Feliksa Jaworskiego i jego Jazdę Ochotniczą. Będą wędrować po terenach należących niegdyś do rodu Potockich, które były sceną licznych starć wojny polsko-bolszewickiej. Podążając za kawalerią mjra Jaworskiego, harcerze przejdą szlakiem kontrofensywy wojsk polskich, od Międzyrzeca Podlaskiego, który na widok Jazdy Ochotniczej poddał się bez walki, przez Kąkolewnicę, gdzie przeprowadzono szarżę na okopy wroga.
W Międzyrzecu Podlaskim uczestnicy zostaną wprowadzeni w tematykę rajdu i poznają postać majora Feliksa Jaworskiego. - Na 3 lipca zaplanowaliśmy dwie gry. Pierwszą przeprowadzimy w godzinach przedpołudniowych na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego. Planujemy 10 punktów kontrolnych, na których harcerze będą musieli wykazać się kondycją fizyczną. Nagrodą za wykonanie zadań będą fragmenty artykułów o majorze Jaworskim, które ukazały się w Tygodniku "Wspólnota Międzyrzecka" w roku 2018. Kolejną gra odbędzie się w godzinach 15.00-18.00, w większości bezobsługowa z wykorzystaniem aplikacji smartfonowej. Stałymi punktami mają być dwie gry planszowe poświęcone odzyskaniu Niepodległości. Jeden punkt chcemy ustawić na placu Jana Pawła II, w okolicach Pomnika Niepodległości; drugi zaś przy ławeczce Marszałka Piłsudskiego na ulicy Łukowskiej. Gry będą również dostępne dla dzieci i młodzieży międzyrzeckiej – zachęca harcmistrz Sława Bilska.
Harcerze zostaną w mieście do 4 sierpnia. Będą stacjonować w Zespole Placówek Oświatowych nr 2. Burmistrz miasta Zbigniew Kot jest jednym z patronów przedsięwzięcia.