31 stycznia w Pałacu Potockich odbyła się promocja podwójnego LIII-LIV Tomu Rocznika Międzyrzeckiego zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim.
Burmistrz Miasta podziękował towarzystwu za jego działalność na rzecz podtrzymywania tradycji regionalnych i patriotycznych a przede wszystkim wydawaniu Rocznika Międzyrzeckiego, który jest cennym źródłem wiedzy.
Następnie sponsorzy i przyjaciele TPN otrzymali podziękowania za pomoc podtrzymywania historycznej tradycji naszego miasta poprzez wspieranie wydawnictwa Rocznik Międzyrzecki. Podziękowania odebrali obecni na spotkaniu: burmistrz Paweł Łysańczuk, Tadeusz Kot właściciel firmy KOTPOL z Międzyrzeca Podlaskiego. Andrzej Leszczyński Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Międzyrzecu Podlaskim
Prezes TPN Andrzej Kurenda przedstawił prezentację multimedialną pt. „Funkcjonowanie towarzystwa Przyjaciół Nauk w społeczności Międzyrzeca Podlaskiego i okolic latach 2000 – 2025”. Następnie wiceprezes Tadeusz Kucharuk odczytał wspomnienie o zasłużonych członkach TPN, którzy odeszli od nas w 2023 i 2024r. Byli to: wieloletni prezes Ryszard Turyk, redaktor wydawnictw TPN, znany poeta Ryszard Kornacki i lekarz medycyny, malarz Kazimierz Kubiszyn.
Mirosław Maraszek i Marek Maleszyk zapoznali zebranych z historią Pałacu i rodu Potockich właścicieli Międzyrzeca, a Adam Szulik udzielił informacji i ciekawostek na temat Rocznika Międzyrzeckiego.
Rocznik rozpoczyna sprawozdanie Andrzeja Kurendy z obchodów jubileuszu 55 – lecia założenia Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim.
W rozdziale Artykuły i Rozprawy Jerzy Trudzik w artykule „Wiedza własna, to wolność” przedstawia relację z konferencji naukowej zorganizowanej przez TPN pod hasłem „Zdolny uczeń – świetny student – ceniony pracownik” skierowanej do nauczycieli, uczniów, dyrektorów placówek oświatowych, przedsiębiorców, rodziców i samorządowców.
Sławomir Mańko – prezentuje „Wspomnienia Lejbla Goldberga dotyczące kryjówki na poddaszu” ocalałego z okupacji niemieckiej. Wiktoria Kamińska składa relację z doniosłej dla miasta uroczystości objęcia miasta patronatem św. Jana Pawła II.
W kolejnym rozdziale Materiały - czytelnik znajdzie opracowania Adama Szulika dotyczące historii Towarzystwa Przyjaciół Nauk : „Składy zarządów i innych organów statutowych TPN” oraz „Założyciele Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim”. Są to nieocenione materiały źródłowe zdobyte po wielu latach wytężonej pracy w archiwach i poszukiwań wśród członków rodzin i znajomych naszych działaczy. Jerzy Trudzik przybliża nam historię zestrzelenia amerykańskiej latającej fortecy B-17 pod Worońcem.
Marek Maleszyk i Mirosław Maraszek przedstawiają ród Potockich, ostatnich właścicieli Międzyrzeca.
W rozdziale Prezentacje i recenzje – Adam Szulik zaprezentuje czytelnikom swoją książkę „Świat starych gajówek”, którą napisał w oparciu o materiały archiwalne na które natrafił podczas swojej pracy jako sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec i wywiady z gajowymi i ich rodzinami. Marek Maleszyk krótko recenzuje tą pozycję w tekście „Ocalone od zapomnienia - o książce Adama Szulika”.
Następnie zamieszczamy dwa referaty, które były przedstawione podczas konferencji naukowej „Szanse rozwojowe Południowego Podlasia w kontekście realizacji infrastruktury logistycznej” w dniu 15 lutego 2023 r. : Piotr Pawlak - „Wpływ infrastruktury drogowej na działalność przedsiębiorstwa, analiza wybranych czynników”.
Sławomir Kostian – „Szanse rozwoju Południowego Podlasia w kontekście realizacji infrastruktury logistycznej i transportu drogowego - międzynarodowego”.
Rozdział czwarty Kronika to Nekrologi i wspomnienia ludzi Międzyrzecczyzny – wybrane z archiwalnych numerów Rocznika Międzyrzeckiego przez Adama Szulika oraz pożegnania i wspomnienia śp. Ryszarda Turyka, Ryszarda Kornackiego i Kazimierza Kubiszyna.
Do powstania Tomu LII-LIV Rocznika przyczynili się:
Urząd Miasta Międzyrzec Podlaski;
Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej;
Nadleśnictwo Międzyrzec;
Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim;
Pan Andrzej Leszczyński - Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Międzyrzecu
Podlaskim;
Pan Tadeusz Kot – Właściciel Firmy KOTPOL Międzyrzec Podlaski;
Pan Piotr Chomiuk – Notariusz w Międzyrzecu Podlaskim;
Pan Edward Leszczyński – właściciel Firmy EUROPTIR w Międzyrzecu Podlaskim
Zebrani otrzymali najnowszy tom Rocznika, mieli też możliwość zwiedzenia odrestaurowanego Pałacu Potockich.
Rocznik jest dostępny w Księgarni AZT w Międzyrzecu Podlaskim ul. Lubelska 13.