Исторические памятники

                                                  bip      fbnowelogo    

0
0
0
s2smodern

8 kwietnia w kościele pw. Chrystusa Króla odbędzie się pogrzeb państwowy z ceremoniałem wojskowym śp. sierż. Jana Grudzińskiego ps. „Płomień”, „Parol”. Szczątki żołnierza Armii Krajowej i działacza organizacji konspiracyjnej Wolność i Niezawisłość zostaną pochowane w grobie rodzinnym na cmentarzy parafialnym przy ul. Brzeskiej.

Jan Grudziński urodził się 23 grudnia 1914 r. w Kąkolewnicy. W latach 1936/37 służył w 6. Batalionie Saperów w Brześciu. Brał udział wojnie obronnej w 1939 r. W okresie niemieckiej okupacji był komendantem placówki Armii Krajowej w Kąkolewnicy.

Po wkroczeniu Sowietów na Lubelszczyznę pozostał w konspiracji obejmując w lipcu 1946 r. dowództwo oddziału Samoobrony Rejonu IV Obwodu WiN Radzyń Podlaski. Ujawnił się 4 kwietnia 1947 r. przed komisją amnestyjną w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim.

Prześladowania byłych żołnierzy podziemia antykomunistycznego wymusiły jego powrót do konspiracji. Poszukiwany przez funkcjonariusz UB zaczął się ukrywać.

7 lipca 1947 r. został zatrzymany przez Milicję Obywatelską we wsi Wygnanka. Został ranny w głowę i przewieziony do szpitala w Radzyniu Podlaskim. Pomimo ciężkiego stanu zdrowia, trafił do siedziby PUBP, gdzie przeprowadzono brutalne śledztwo. 30 marca 1948 r. na rozprawie przez Wojskowym Sądem Rejonowym w Lublinie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 7 czerwca 1948 r. na Zamku w Lublinie.Szczątki Jana Grudzińskiego zostały odnalezione w listopadzie 2018 r. w czasie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzy Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.

1 7