Zadania realizowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych

Projekt zakłada przeprowadzenie prac konserwatorskich na obiektach zlokalizowanych w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim. Kościół zlokalizowany przy ul. Lubelskiej 61. Barokowo-klasycystyczny (późnobarokowy), murowany kościół parafialny p.w. śś. Piotra i Pawła, dawna cerkiew unicka z lat 1772-74. Pierwotnie cerkiew prawosławna p.w.śś. Piotra i Pawła. W 1583 przeniesiona z poprzedniego miejsca pod zamkiem i uposażona przez Stefana Zbaraskiego; następnie murowana unicka, notowana 1726. W 1759 wzmiankowana jako zrujnowana. Nowa (obecna) wzniesiona 1772-74 z fundacji Augusta Czartoryskiego, być może proj. arch. Stanisława Zawadzkiego. W świątyni znajduje się wiele cennych obiektów - zabytków ruchomych, które wymagają praca konserwatorsko - restauratorskich. Projekt zakłada przywrócenie dawnej świetności dwóm z tych obiektów. tj. 1) rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego - drewno polichromowane i złocone – zabytek szacowany na przełom XIX i XX wiek - styl barokowo- ludowy oraz 2) obrazu i ramy św. Jana Chrzciciela - olej na płótnie o wymiarach 184 x 130 cm - XIX w. - obraz cerkiewny. Prace do sfinansowania w ramach przedsięwzięcia to: w przypadku rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego - wykonanie dezynsekcji poprzez nasączanie preparatami, wzmocnienie i impregnacja strukturalna drewna żywicą syntetyczną poprzez wykonanie iniekcji, sklejenie odłamań i odspojeń oraz uzupełnienie ubytków kitem trocinowo - żywicznym, rekonstrukcja brakujących elementów figury (dłoni i stóp), wykonanie rekonstrukcji polichromii - retusz, wykonanie złoceń na perizonium przy użyciu szlagmetalu oraz położenie werniksu zabezpieczającego. W przypadku renowacji obrazu św. Jana Chrzciciela zakłada się przeprowadzenie następujących prac: Demontaż z ołtarza, zabezpieczenie lica, dezynfekcję obiektu, podklejenie łusek warstwy malarskiej i brzegów ubytków, oczyszczenie lica – usunięcie brudu, werniksu i ewentualnych przemalowań, oczyszczenie odwrocia obrazu, prostowanie obiektu w parach rozpuszczalnika, naprawienie uszkodzeń mechanicznych podobrazia płóciennego poprzez wklejenie łatek, impregnacja malowidła żywicą akrylową - ewentualnie wykonanie dublażu, uzupełnienie ubytków ramy, położenie werniksu pośredniego, uzupełnienie ubytków warstwy malarskiej - retusz naśladowczy, położenie wernisku końcowego.

DOFINANSOWANIE: 108 486,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI: 110 700,00 zł

pl ppp

DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW
RZĄDOWEGO PROGRAMU ODBUDOWY ZABYTKÓW

Parkan to element zabytkowego cmentarza przy ul. Brzeskiej w Międzyrzecu Podlaskim, wpisanego do rejestru zabytków jako cmentarz katolicko-unicki, później również prawosławny (obc. katolicki) wraz z murem ogrodzeniowym i starym drzewostanem. Cmentarz jest miejscem pochówku mieszkańców Miedzyrzeca oraz okolicznych miejscowości i stanowi jeden z najważniejszych obiektów kultu religijnego. Rozpadający się parkan stwarza niebezpieczeństwo dla mieszkańców uczestniczących w obrzędach i odwiedzających groby zmarłych. Prace zakładają renowację parkanu poprzez uzupełnienie ubytków, wykonanie gruntowania, izolacji, tynków, a także pokrycie dachów dachówką i poszerzenie bram wjazdowych. Istniejący cmentarz został założony w 1807 r.i posiada w swoich granicach kilkadziesiąt zabytkowych nagrobków XIX i XX-wiecznych m.in. grób ofiar Krwawych Dni Miedzyrzeca, amerykańskiego lotnika por. Franka T. Sibbeta, zamordowanych w 1943 żołnierzy Armii Krajowej, a także pomnik ofiar pogromu niemieckiego. W centrum znajduje się zabytkowa kaplica św. Rocha wystawiona w 1839 r. wpisana do rejestru zabytków.

DOFINANSOWANIE: 601 245,98

CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI: 613 516,31

pl ppp

DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW
RZĄDOWEGO PROGRAMU ODBUDOWY ZABYTKÓW

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP jest głównym elementem Zespołu cerkwi unickiej ob. kościoła rzymskokatolickiego wpisanego do rejestru zabytków WL pod nr A/1402 wraz z dzwonnicą, ogrodzeniem, bramą oraz drzewostan. Prace remontowe zakładają renowację ołtarza głównego i ambony, tj. wykonanie dokumentacji projektowej, demontażu części ołtarza tj. złoceń i elementów ruchomych, dezynfekcję owadobójcza elementów, uzupełnienie ubytków wraz z opracowaniem powichrzeni, rekonstrukcją kolorystyki i wykonaniem złoceń złotem płatkowym. Obecny budynek kościoła to zachowana dawna cerkiew pw. św. Mikołaja, pochodząca z 1784 roku, która była wielokrotnie przebudowywana. Ostatnie prace zmieniające charakter budynku miały miejsce w 1923 r. podczas których wykonano przebudowę na rzucie krzyża, usunięto kopuły cerkiewne; dobudowano boczne kaplice przy prezbiterium, dwie zakrystie i nawę poprzeczna, podniesiono dach i przebudowano chór. Budynek w stylu elektrycznym z barokowym wnętrzem. Ołtarze są rokokowe (2 połowa XVIII wieku), główny jest trójosiowy, o wysuniętych łukiem częściach bocznych. Rozczłonkowany jest kompozytowymi kolumnami oraz pilastrami z ornamentem rocaille na kapitelach i trzonach. Dźwigają one faliste belkowanie i ćwierćkoliste naczółki. W zwieńczeniu jest rzeźbiona gloria z obłoków i ornamentu rocaille, po bokach ołtarza duże rzeźby św. Piotra i św. Pawła. Dwa ołtarze boczne znajdujące się w kaplicach są analogiczne, ujęte pilastrami, z wykrojowymi zwieńczeniami z ornamentem rocaille. Ambona i chrzcielnica są neobarokowe. Na wyposażeniu kościoła jest m.in. regencyjna monstrancja (1 połowa XVIII wieku) i barokowy kielich. Z uwagi na wiek zabytku i chęć utrzymania jego w należytym stanie niezbędne są obecnie prace remontowe ołtarza oraz ambony. Materiał z jakiego jest wykonany ołtarz, wymaga zabezpieczenia przed owadami, co wiąże się z wykonaniem rekonstrukcji powierzchni wraz z kolorystyką. Prace konserwatorskie wpłyną na zahamowanie procesu destrukcji zabytku, co pozwoli ocalić zabytek dla przyszłych pokoleń. Miedzyrzec Podlaski posiada w swoich zasobach wiele cennych zabytków, których utrzymanie jest podstawą do kształtowania w mieszkańcach tożsamości i wrażliwości estetycznej.

DOFINANSOWANIE: 361 620,00

CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI: 369 000,00

pl ppp

DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW
RZĄDOWEGO PROGRAMU ODBUDOWY ZABYTKÓW