Aktywizacja miast do podejmowania działań wzmacniających ich potencjał rozwojowy to cel realizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM). Zakończyła się druga edycja projektu. W konferencji podsumowującej PIM uczestniczył zastępca burmistrza miasta Paweł Łysańczuk.
Projekt realizowany był w trzech grupach tematycznych tzw. sieciach – Miasto Cyfrowe, Miasto Zielone, Miasto Inicjatyw PPP. Przedstawiciele Międzyrzeca Podlaskiego pracowali w sieci Miasto Zielone. Razem z dziewięcioma innymi miastami jak m.in. Lublin, Gdańsk czy Ruda Śląska przez ostatni rok aktywnie uczestniczyli w spotkaniach na terenie całego kraju. Wymieniali się tam wiedzą i doświadczeniami w zakresie kształtowania i prowadzenia zielonej polityki miejskiej. – Zależy nam na tym, aby miasta uczyły się nie tylko od ekspertów, ale i od samych siebie. Raz wypracowane rozwiązania w danym mieście mogą służyć mieszkańcom innego miasta – mówiła na konferencji wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Efektem tej współpracy jest dokument strategiczny pod nazwą Miejska Inicjatywa Działań, stworzony w oparciu o zdiagnozowane wcześniej problemy, z którymi boryka się nasze miasto w kontekście zieleni. Dokument ten zawiera też propozycje rozwiązania tych problemów w oparciu o konkretne działania. Duży nacisk kładzie na partycypację społeczną. – Chcielibyśmy wykorzystać potencjał mieszkańców naszego miasta, zarówno w aspekcie konsultacyjnym, ale też chcemy zaangażować ich tak, by czuli, że mają realny wpływ na kształt swojego miasta. Każdy, bez względu na funkcję, którą pełni, może wnieść coś dobrego do rozwoju Międzyrzeca – mówił w panelu dyskusyjnym Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza miasta.
Partnerska Inicjatywa Miast oferuje wsparcie potrzeb rozwojowych miast poprzez promocję i wymianę wiedzy przy udziale ekspertów i specjalistów tematycznych. Dzięki PIM miasta budują swoje kompetencje we współpracy z innymi miastami. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Bank Światowy.