Międzyrzec Podlaski bierze udział w edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM 2021-2023). W ramach tematycznej Sieci Zielonej współpracuje z 9 innymi samorządami. Celem programu jest wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie kształtowania i prowadzenia zielonej polityki miejskiej.
Z trzech możliwych obszarów tematycznych Partnerskiej Inicjatywy Miast – zielonej, cyfrowej i inicjatyw partnerstwa publiczno-prywatnego – Międzyrzec podobnie jak Lublin czy Gdańsk należy do Sieci Zielonej. - Bardzo nas to cieszy, ponieważ możemy czerpać dobre praktyki i inspirować się projektami w zakresie obszarów zielonych. Rozwój zieleni w miastach w dobie zachodzących zmian klimatycznych jest obecnie priorytetem. Przynosi korzyści środowiskowe, społeczne, bo wpływa na wygląd miasta i jakość życia mieszkańców - mówi Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza miasta Międzyrzec Podlaskim.
Międzyrzec Podlaski jest w trakcie opracowywania dokumentu - Miejskiej Inicjatywy Działań, w którym zostaną zawarte konkretne zadania. W planach są konkursy, szkolenia, akcje edukacyjne, a przede wszystkim tworzenie nowych przestrzeni zielonych (rabat, zielników, ogródków, zielonych przystanków itd. ). Zaczynamy od wspólnego sadzenia tulipanów na terenie zielonym przy postoju taksówek w centrum miasta. Akcja odbędzie się już 5 listopada o godz. 10.
Celem Sieci Zielonej jest wspieranie partnerów we wdrażaniu rozwiązań na rzecz klimatu, przyczynianie się do zwiększenia odporności miast na ekstremalne zjawiska pogodowe jak huragany, deszcze nawalne, powodzie i susze oraz odpowiadanie na wyzwania społeczne i środowiskowe. PIM realizowany jest w grupach tematycznych, w skład których wchodzi po dwóch przedstawicieli każdego miasta. Międzyrzecki zespół projektowy tworzą: Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza oraz Piotr Kamasa, Inspektor ds. utrzymania dróg, placów i miejskich terenów rekreacyjnych.
Projekt Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM 2021-2023) finansowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przy wsparciu Banku Światowego.