Pozyskaliśmy dofinansowanie na modernizację i doposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Prac zaplanowano bardzo dużo, a rozpocząć się mają jeszcze w tym roku.
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim doczeka się dużych zmian. Przede wszystkim zostanie zwiększona jej powierzchnia. Obecnie biblioteka zajmuje 208 m², a modernizacja pozwoli jej uzyskać aż 152 m² nowej przestrzeni, na której zostanie wydzielona strefa dla młodzieży i seniorów oraz utworzona sala animacji dla dzieci. Powiększony zostanie także obszar przechowywania zbiorów bibliotecznych, a na zewnątrz stanie trezor biblioteczny – urządzenie umożliwiające całodobowy zwrot książek. Prace zaplanowano na trzech poziomach budynku. Na parterze powstanie „Pracownia wyobraźni” – tu na dodatkowych 90 m² przestrzeni mieścić się będzie wypożyczalnia, strefa malucha oraz sala animacji. Sala animacji służyć będzie zajęciom bibliotecznym i zostanie wyposażona m.in. w interaktywną podłogę, tablicę multimedialną oraz tablice sensoryczne. Pierwsze piętro to „Przystań książki”, czyli ok. 150 m² przestrzeni wypożyczalni dla dorosłych oraz miejsce spotkań czytelników z autorami książek i innymi ciekawymi ludźmi. Pomieszczenie zostanie doposażone w regały na książki z dużą czcionką, a w jego dalszej części wyznaczone zostanie miejsce cichej pracy ze stanowiskiem do korzystania z zasobów cyfrowej wypożyczalni publikacji naukowych „Academica”. Na drugim piętrze, w pomieszczeniu dawnej „Pasji” powstaną „TEEN-teka” oraz „Skarbiec Regionu”. „TEEN-teka” to nowa strefa stworzona z myślą o nastolatkach, która zostanie podzielona na strefy: relaksu, X-box, gier planszowych, komputerów i zbiorów. Tuż za przesuwanymi drzwiami będzie się znajdował „Skarbiec Regionu” mieszczący strefę bibliotekarza, strefę dla seniorów, czytelnię komputerową i zbiory udostępniane na miejscu. Umieszczenie obok siebie strefy dla seniora i strefy dla młodzieży ma na celu sprowokowanie integracji międzypokoleniowej.
Całkowity planowany koszt zadania to nieco ponad 670 tys. zł, z czego dofinansowanie z Instytutu Książki to ponad 502 tys. zł. Prace modernizacyjne rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w 2023.