ŚDM

                                                  bip      fbnowelogo    

0
0
0
s2smodern

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2022 r. poz. 1657 z późn. zm.) obowiązkiem właściciela, posiadacza lub zarządzającego nieruchomością jest utrzymywanie jej w należytym stanie higieniczno – sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym poprzez zwalczanie gryzoni, insektów i szkodników.

Dodatkowo kwestie związane z deratyzacją zawarte są w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Międzyrzec Podlaski (załącznik do uchwały Nr XXVI/234/20 Rady Miasta Międzyrzec Podlaski z dnia 15 grudnia 2020 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Międzyrzec Podlaski). Zgodnie z § 13 ust. 1 ww. Regulaminu obowiązkowej deratyzacji podlegają obszary zabudowane budynkami: mieszkalnymi wielorodzinnymi; użyteczności publicznej; związanymi z przetwórstwem, magazynowaniem i handlem artykułami rolno-spożywczymi; gospodarczymi związanymi z produkcją rolną oraz budynkami związanymi ze świadczeniem usług bytowych.

Deratyzację należy przeprowadzić co najmniej dwa razy w roku w terminach: wiosennym (marzec – kwiecień) i jesiennym (wrzesień – październik). Deratyzację można prowadzić we własnym zakresie lub przy pomocy specjalistycznej firmy. Potwierdzeniem wywiązania się z obowiązku deratyzacji, podczas ewentualnej kontroli, jest dokument zakupu preparatu do deratyzacji lub rachunek/faktura za przeprowadzenie deratyzacji przez specjalistyczną firmę.

Jednocześnie informujemy, że niewykonywanie obowiązków, o których mowa wyżej podlega karze grzywny.

Apelujemy także do mieszkańców nieruchomości wielorodzinnych, by nie rozsypywali i nie rozkładali resztek jedzenia na terenach wokół budynków i przy altanach śmietnikowych, ponieważ niszczy to estetykę osiedli, a także sprzyja rozwojowi populacji gryzoni, które mogą przenosić choroby zakaźne oraz ptactwa, które zachęcone łatwym dostępem do pożywienia chętnie przebywa na osiedlach w zabudowie wielorodzinnej powodując np. zanieczyszczanie ławek czy chodników.

 

szczurek